V rámci 4. ročníka Žiarskeho mestského polmaratónu sa v sobotu 25. mája v našom meste uskutočnili aj Majstrovstvá Slovenskej republiky v polmaratóne mužov a žien.

Pretekári súťažili vo viacerých kategóriách. Súťažnou disciplínou bol aj štafetový beh, do ktorej sa zapojili napríklad aj niektorí žiarski poslanci či účastníci projektu Bež s nami a schudni. Okrem hlavných kategórií, do ktorých sa zapojili aj hobby bežci, bol súčasťou polmaratónu aj 6. ročník Slovenského inline pohára. Slovenský inline pohár pozostáva zo šiestich pretekov, z čoho sa do celkového hodnotenia započítavajú štyri najlepšie výsledky. Prvý pretek pohára sa uskutočnil práve v našom meste ako súčasť Žiarskeho mestského polmaratónu.

Polmaratónu v Žiari sa zúčastnila aj olympionička a naša najlepšia maratónkyňa, Katarína Berešová. V Žiari sa chystala prekonať traťový rekord, čo sa jej aj podarilo. Časom 1:17:48 výrazne prekonala ženský rekord podujatia, ktorý držala od vlaňajška s časom 1:25:11 Natalija Malaja z Ukrajiny. Splnila tak nominačný limit na júlovú Svetovú univerziádu, ktorá sa uskutoční v ruskej Kazani. Ako povedal Berešovej tréner, Gabriel Valiska, jeho zverenkyňa splnila, čo si na začiatku pretekov stanovili, a to pokoriť hranicu 1:18 hod. „Preteky rozbehla rýchlejšie, ako sme si naplánovali, ale postupne jej ubúdali sily. Ani trať nebola rovinatá, ako sme si pred štartom mysleli, musela absolvovať dovedna až štyri kilometre tiahleho stúpania," uviedol pre agentúru SITA Gabriel Valiska.

V kategórii mužov získal prvé miesto Tibor Sahajda, na druhom mieste sa umiestnil Jozef Urban a tretie miesto získal víťaz prvého ročníka, Imrich Pástor. „Bežalo sa mi celkom dobre," povedal krátko po odbehnutí polmaratónu Tibor Sahajda a dodal: „S posledným kolom som sa trošku trápil, ale inak to bolo v pohode. Prípravu som nemal takmer žiadnu. Čo týždeň, to nejaký pretek. Špeciálny tréning mám iba jedenkrát do týždňa, inak je to všetko iba o pretekaní, to je moja príprava. Mojím cieľom bolo bežať na víťazstvo, a to sa mi aj podarilo."

V súťaži družstiev mužov sa najviac darilo družstvu TJ Obal servis z Košíc. Za pretekármi z tohto tímu skončili minuloroční víťazi, JM Demolex Bardejov.

Česť medzi pretekármi hájili aj žiarski poslanci Emil Vozár, Peter Dubeň, Richard Rišňovský a Norbert Nagy, ktorí súťažili v štafetovom behu. „S mojim výkonom som maximálne spokojný, rovnako tak s výkonom všetkých členov našej štafety," povedal Emil Vozár a dodal: „Myslím si, že sme sa oproti vlaňajšku aj trochu zlepšili, čo je znak toho, že sme poctivo trénovali. Štafetu sme bežali iba druhýkrát, ale chceme založiť do budúcna tradíciu, že v tom budeme pokračovať každý rok. Už teraz sa nám vyhrážajú kolegovia poslanci, že urobia konkurenčnú štafetu, takže sa tešíme, že sa o rok stretneme s konkurenciou z radov žiarskych poslancov." Žiarski poslanci neabsolvovali žiadnu špeciálnu prípravu, dvakrát do týždňa sa však snažili zabehnúť okruh, ktorý bežali aj v štafete. „Špeciálna príprava spočívala v tom, že po každom 5-kilometrovom okruhu sme si dali pivo v bufete," prezradil so smiechom poslanec Vozár a na záver dodal: „Chcem poďakovať Jozefovi Tomčánimu, ktorý nám zabezpečil na vlastné náklady bežecké oblečenie a tým, ktorí nás prišli povzbudiť."

Súčasťou polmaratónu bol tiež Deň športu a zdravia. V rámci programu sa v sobotu predstavili aj mestské športové kluby ako sú aikido, basketbal, volejbal, futbal, karate, stolný tenis či tanečníci z TŠK Stella. Nechýbali ani sprievodné akcie ako fitnes centrá pod holým nebom, atrakcie pre deti, súťaže, hry či predaj zdravých produktov a občerstvenia.