V sobotu 26. mája sa v uliciach mesta bežal už 3. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu. Na štart sa postavilo 101 pretekárov.

Ako už býva zvykom, pred samotným polmaratónom si rekreační bežci zabehli aj beh zdravia, ktorého trať meria 1,1 kilometra. Nechýbali ani rôzne sprievodné podujatia pre deti predškolského veku a žiakov I. stupňa. Novinkou bola súťaž inline korčuliarov, ktorého sa zúčastnilo 43 pretekárov. Najrýchlejší bol Jakub Lescinsk z Košíc s časom 38:38.137. Víťazom polmaratónu sa nakoniec s časom 1:11:32.368 stal maďarský pretekár Ádám Kovács pred Ukrajincom Anatoliyom Malyym a ďalším Maďarom, Juhászom Tamásom. Súčasťou polmaratónu, ktorý sa bežal v uliciach mesta, bol aj štafetový beh. Tento rok sa do neho zapojilo 12 súťažných tímov. Najlepšie sa darilo mužom z Atletického klubu MŠK, za ktorými skončili žiaci z Atletického klubu MŠK a Olympijská štafeta. Ako sme vás už informovali, do štafetového behu sa zapojili aj bežci zo žiarskeho atletického klubu, ktorí do súboja vyzvali slovenských olympionikov. Domáci pretekári Samo Čaba, Lukáš Muha, Martin Kollár a Martin Balún nakoniec nad športovcami, ktorí sa zúčastnili niekoľkých svetových podujatí či olympijských hier, zvíťazili. Ako sa zhodli všetci štyria žiarski bežci, olympionikov oslovili preto, lebo sú ich vzormi. Na štafetu sa poctivo pripravovali a bežali s myšlienkou olympionikov zdolať.

Žiarski bežci zvíťazili nad slovenskými olympionikmi

Pavol Blažek, Mojmír Lániček, Martin Vrábeľ a Marek Matiaško ani na chvíľu nezaváhali a výzvu Žiarčanov na zmeranie síl prijali. „Veľmi ma teší, že štafeta mala prívlastok olympijská. S radosťou som prijal výzvu a pozvanie zúčastniť sa Žiarskeho mestského polmaratónu, veď tu, v Žiari, najmä v Základnej škole na Jilemnického ulici, mám veľmi dobrých priateľov," povedal po odbehnutí svojej časti štafetového behu Martin Vrábeľ, úspešný bývalý československý maratónec a reprezentant a dodal: „Priznám sa, myslel som si, že rovinka, ktorú tu v Žiari máte, keď idete autom, je kratšia. Dnes bola dlhšia. Behanie je však o tom, aby ste sa kúsok aj prekonali a vtedy to má význam." Ako však priznal, súťažiť zo začiatku nechcel. Nakoniec však bol rád, že to spoločne s ostatnými olympionikmi dokázali. „Pre žiarske talenty sme, myslím, boli dobrým súperom. Možno sme ich aj motivovali, aby viac trénovali," dodal.

Ďalším olympionikom, ktorý prijal výzvu, bol aj Pavol Blažek, účastník štyroch olympijských hier a majster Európy v chôdzi na 20 km z roku 1990. „Na polmaratóne som už druhýkrát. Bežal som prvý úsek štafety a pokračoval som ďalej aj v polmaratóne. Priznám sa, bežalo sa mi ťažko, ale som rád, že som prišiel do cieľa. Zabrať mi dalo najmä slnko a kopec. Som však rád, že nás porazili mladí. Dúfam, že budú mať motiváciu, budú ďalej trénovať a zoberú našu štafetu ďalej," povedal po skončení polmaratónu a zdôraznil, že svoju aktívnu činnosť ukončil už pred 17 rokmi. „Dnes behám pre radosť a som rád, keď ma mladší porazia. Nemal som špeciálnu prípravu, ale beh je mojou každodennou súčasťou." Štvorku pretekárov ešte doplnili Mojmír Lániček, československý maratónec a úspešný pretekár, ktorý dosiahol 6. historický výkon v slovenských maratónskych tabuľkách a Marek Matiaško, slovenský biatlonista, účastník zimných olympijských hier.

Amatérskych bežcov v Žiari pribúda

Aktívnym účastníkom polmaratónu je pravidelne aj žiarsky primátor, Ivan Černaj. „Máme za sebou už tretí ročník. Uvedomujeme si, že bude trvať možno päť rokov, kým sa všetko takpovediac zabehne, kým vychytáme maličkosti. Aj samotní bežci nám poradili, čo máme zlepšiť. Teší ma, že bežcov je stále viac a radosť mám aj z toho, že čoraz viac amatérskych bežcov behá aj v tomto meste. Týmto podujatím im dávame motiváciu, nie aby boli na prvom či druhom mieste, ale aby behali. Tiež ma teší, že MŠK podporuje žiarsky polmaratón a že sa nám podarilo urobiť beh, ktorý je v meste. Verím, že ďalší ročník bude zase o niečo lepší a príde naň ešte viac bežcov," zhodnotil na záver Ivan Černaj.